התחלות חדשות, אתגרים חדשים

לאחר שפתחנו את שנת הלימודים ב-1 לספטמבר, וכאשר אנו קרבים לפתחם של החגים, האוויר הצלול של הסתו מלא בשינויים והכנות לקראת התחלות חדשות. התחלות חדשות, כפי שאנחנו כבר מכירים, מגיעות יד ביד עם כמה אתגרים חדשים. וכך גם אצלנו. ברגע זה, בקהילה עוברת התחלה חדשה ומעניינת משלה - העמותה הירושלמית שלנו יוצאת בפעם הראשונה לעבוד בעיר מחוץ לעיר הבירה, ונהפכת לארגון ארצי.

ראשון לציון, העיר הרביעית הגדולה בישראל, בעלת אוכלוסייה צעירה, דינמית ועמידה אשר מדווחת על איכות חיים מצוינת ושירותי עירייה נהדרים. למעשה, עיריית ראשון לציון מקבלת מימון בין הגבוהים במדינה. אבל כל זה בעצם אומר ששכונות המצוקה בעיר מתפספסות על ידי ארגונים, עמותות ותכניות למימון נשארים לרוב ללא תמיכה, שינוי חברתי או סיכוי להזדמנויות טובות יותר. השנה אנו נתחיל השנה לעבוד בתוך אחת מהשכונות הללו - רמת אליהו - תוך שימוש במודל שלנו לחינוך, העשרה ובנייה קהילתית.

"קהילת רמת אליהו מיושבת לרוב על ידי עולים חדשים ממוצא אתיופי, חסרי משאבים וידע וללא שפה. השכונה מנותקת לגמרי משאר העיר, וגם נראית לגמרי אחרת," מספרת השינשינית מירב האן, "הרחובות מלאים בלכלוך, יש ריח של ביוב בכל מקום, והמשפחות גרות בתוך בנייני רכבת עמוסים. דיברנו עם חלק מהתושבים והבנו שכל משפחה לחוד מנסה להתמודד ולשרוד את היום-יום, בלי מודעות קהילתית וללא רצון למעורבות קהילתית. אני מאוד מקווה שנצליח לשנות את העובדה הזו."

המודל של בקהילה ברמת אליהו יכלול עזרה לימודית בבתי הספר ובמרכזי הלמידה וההעשרה שלנו, פעילות בלתי-פורמלית, עבודה במועדוני הנוער ויישום פרויקט "יש לי חלום" החושף ילדים לאנשי מקצוע בתחומים בהם הם חולמים לעבוד. בנוסף, אנו מעודדים העצמה קהילתית דרך אירועים קהילתיים, קשר עם המשפחות ועם הקשישים, ויצירת דיאלוג בין הקהילה לבין הרשויות כדי לאפשר לתושבים להיות שותפים בקבלת החלטות עבור הקהילה.

"ההתחלה בעיר חדשה היא מאתגרת. זוהי הפעם הראשונה שאנו עובדים מול העירייה ומול הרשויות, שקיבלו אותנו בחיבוק חם ובתמיכה רבה. אנחנו עוד לא מכירים את המשפחות ואת המנטליות כאן," מסבירה יהודית שר-יוגב, מנהלת תכניות בעמותה, "אבל זוהי הזדמנות אדירה, בתור ארגון, לצמוח ולצאת מגדר הרגיל. אנו בעצם לוקחים את המודל הייחודי שלנו, שהתפתח והתקדם במשך 13 שנה בשטח, ומיישמים אותו בקהילה שעד היום קיבלה עזרה מינימלית. אנו נרגשים לגלות כיצד המודל יתחיל להשפיע על רמת אליהו כקהילה."

השנה נכנסו 6 שינשינים לעבוד ברמת אליהו, אשר יפעילו פרויקטים אישיים כגון העצמת בנות, ציור, ואפילו קריוקי קהילתי – בנוסף לתכניות הרגילות של בקהילה.

"אני מאמין שהכול אפשרי, ושהכול ניתן להשגה לא משנה באילו תנאים," אומר ליאור נחמיאס, שינשין בקהילת רמת אליהו, "המטרה שלי השנה היא לגרום לילדים להאמין בדבר הזה גם הם: הכול אפשרי!"


Featured Posts
Recent Posts