כשתאגידים ועמותות פועלים יחד

אם הייתם שואלים את עצמכם בשעת צהרים מוקדמת, מה עושים עכשיו אנשים שעובדים בהייטק, בטח לא הייתם מתארים לעצמכם שהתשובה תהיה מתרוצצים באולם באולינג עם ילדים בני 10. אלא שזה בדיוק מה שקרה בשבוע שעבר לעובדי אינטל שנפגשו מספר פעמים בחודשים האחרונים עם ילדי עמותת בקהילה...

ובכלל, מקרים כאלה נעשים כיום נפוצים יותר ויותר הן בישראל והן ברמה הבינלאומית אודות לאיחוד כוחות של עמותות ותאגידים גדולים. שותפויות בין תאגידים ועמותות כבר לא מבוססות אך ורק על אינטרסים כלכליים, כמו שמקובל לחשוב. ישנה מגמת עליה בתופעה בה חברות מעורבות בנתינה חברתית, דרך שימוש במשאבים ומיומנויות של החברה, למען השגת מטרות וערכים המשותפים עם ארגונים ללא כוונות רווח. באמצעות מונחים כגון "אחריות חברתית תאגידית(CSR)"ו-"מענק תאגידי", תאגידים נותנים פלטפורמה למתן תרומה לחברה, תוכניות התנדבות ועידוד נתינה בקהילות מקומיות בדרכים שונות, בכדי לפעול למטרות חברתיות יחד.

אם נחזור לרגע לעמותת בקהילה, אשר משתפת פעולה מזה זמן מה עם חברת אינטל ישראל, העמותה בעצמה הוקמה במקור על בסיס קשר בין עסק ועמותה ע"י איש עסקים וח"כ אראל מרגלית. כמייסד קרן ההון סיכון JVP, ח"כ מרגלית פועל לשינוי בשוק התעסוקה בירושלים ומפתח אינספור חברות סטארט-אפ ישראליות, במשך כבר 25 שנה. בחזון של מרגלית הוא רואה את בקהילה וJVP- כשני שחקנים שיוצרים יחד ירושלים מחודשת ומחוזקת, וממשיכים לעבוד יחד באופן הדוק. JVP מייעצת לבקהילה בענייני אסטרטגיה ופיתוח משאבים, כמו כן היא מספקת מענק שנתי המכסה כ-20% מהתקציב של בקהילה.

בנוסף לקשר מקצועי, JVP מקיימת קשר ישיר עם קהילות וילדי בקהילה, כולל: השתתפות בטקסים, חגים ואירועים מיוחדים, ומתן תוכן ליוזמות של בקהילה כגון ביקורים בJVP- ושיח עם מנהיגי החברה. לאחרונה, יונתן מצ'אדו, מנהל בקרן JVP, הסביר לקבוצת הילדים המשתתפים ב"מרתון למידה של בקהילה" מה זה אומר להיות קרן הון סיכון. באמצעות משחק תפקידים וטלפון חכם, מצ'אדו עורר השראה בקרב הילדים להפוך את חלומותיהם למציאות. "אוקי, יש לי רעיון לסטארט-אפ ענק, בואו נתחיל!" הגיבה יעל, בת 11.

השותפות בין בקהילה ואינטל מונעת על ידי הרצון של בקהילה לחשוף ילדים מאוכלוסיות מוחלשות בירושלים לאפשרויות והזדמנויות קריירה שונות, כגון עולם ההיי-טק ההולך וגדל, יחד עם מטרת אינטל לחזק קהילות מקומיות בירושלים. תכנית ההתנדבות של אינטל, "אינטל מעורבת" מקדמת "רצון טוב ועסקים טובים" על ידי זיהוי הזדמנויות עבור עובדי אינטל בהם ניתן להתנדב כיחיד, או במסגרת פרויקט צוותי.

הנה כמה דוגמאות לאירועי התנדבות של אינטל בבקהילה עד כה: שיפוץ של מרכז למידה וההעשרה (בו ילדי בקהילה מבלים את שעות אחה"צ בחוגים ובעבודה על שיעורי בית בקבוצות קטנות), מופע מדעי חינוכי ומשעשע, יריד חנוכה, פעילויות חברתיות ובאולינג. בנוסף, המתנדבים מבלים זמן ביצירת קשר עם הילדים ומשתמשים בכישורים ובידע שלהם בכדי לשתף עם הילדים את הטכנולוגיה המתקדמת של אינטל בצורה אינטראקטיבית ודינאמית, המערבת את הילדים ומרחיבה את אופקיהם. "אביחי כל רגע ביקש ממני להסביר מה זה אינטל!" סיפר תום הופן מצוות" Firmware, "מאוד השתדלתי שעולם ההיי-טק יישמע מעניין עבורו."

בקהילה שואפת לעזור לכ-3,000 הילדים איתם היא עובדת מדי שה, לפרוץ את מעגל העוני התודעתי. בכל אחד מהמפגשים הייחודיים האלו, ילדי בקהילה נחשפים לעולם של הזדמנויות חדשות ומודלים לחיקוי, המעודדים אותם לחלום בגדול ולשאוף להישגים גבוהים יותר."עכשיו השם שלי מופיע בשני המסכים, כמו קסם!" התלהב דוד, בן עשר, בעקבות מצגת אינטראקטיבית של אינטל.

חוץ ממערכת היחסים החזקה של בקהילה עם JVP והשותפות עם אינטל שהוקמה לאחרונה, בקהילה מעורבת עם תאגידים נוספים כגון בנק לאומי, בנק פועלים, בזק וסלקום.

גם התאגידים נהנים משיתופי הפעולה הללו. ישנם יתרונות כגון הנחה במיסים ותדמית משופרת לחברה התורמת לעסקים יותר טובים. אבל הכי חשוב, עובדי התאגידים מרגישים מוגשמים ושמחים לאחר נתינה חזרה לזולת, יחדיו.

סיפרה חן אלימלך, מפתחת תכנה באינטל, "ההתנדבות דרשה מאיתנו משהו דיי פשוט, אחר הצהריים פנוי למשחק באולינג עם ילדים. אבל כבר כשפגשתי את הילדים ראיתי עד כמה השקעה כל כך קטנה היא משהו מאוד משמעותי עבורם. וזה שאני יכולה להיות חלק בזה שימח אותי מאוד."

דב עובד אינטל מסכם: "זו הרגשה טובה לעצור את היום ולתת משהו, אפילו משהו קטן, חזרה לזולת."


Featured Posts
Recent Posts