העצמת בנות בקהילת תלפיות

"בנים רוצים להיות כדורגלנים, או שחקנים. בנות רוצות להיות יפות."

השנה נפתחה קבוצה מיוחדת בקהילת תלפיות: העצמה נשית לבנות כיתה ו'.

הקבוצה נפתחה ברגע שכרמל, ש"ש בקהילה, זיהתה צורך אצל בנות מוכשרות אשר המעיטו להשתתף בשיעורים ובהפסקות כאשר הבנים נמצאו בסביבה. "הבנים מאד דומיננטיים, גם בשיעור וגם בהפסקה. "הבנות מוותרות להם מראש, אפילו כשהן אוהבות את הנושא או הפעילות."

תופעה זו מוכרת בקרב בנות מגילאי 7 ואילך, בכל סוגי האוכלוסייה ברחבי העולם. לפי ד"ר אליסון ג'ול אשר חקרה את הנושא לעומק, נמצא כי בנות התבטאו באופן שקט בזמן הלימודים לעומת הבנים, בהתייחס לכל ההבדלים בין בנות אותו מין. על פי הסטטיסטיקה נמצא כי בנים בכיתה מקבלים פי 9 מקום להתבטאות והזדמנות להשתתף לעומת בנות. זה נכון אפילו לגבי כיתות בהן המחנכת שמה דגש על כך שהבנות תשתפנה, כמו שקורה בקהילת תלפיות.

לשם מיגור התופעה הנ"ל, הוקמה קבוצת העצמה נשית לבנות בקהילת תלפיות. "אנחנו רוצים כן להראות שיש לבנות מה לתרום ולאן להתפתח" מספרת כרמל, "אנחנו רוצים להשפיע על הביטחון של הבנות במצבים שונים בחייהם, ותוצאה טובה תשפיע עליהן לכל החיים."

מטרות הדגל של הקבוצה כוללות: יצירת מרחב מוגן בו הבנות תוכלנה לשתף ולקבל תמיכה בנושא רגשות וקשיים, יצירת שיח על גבולות אישיים, זהות, זכויות, הרחבת אופקים, פמיניזם והשפעתן של נשים בהיסטוריה וכיום.

הקבוצה נפגשת על בסיס שבועי במרכז "אל הלב" בקהילת תלפיות, שם מתקיימות סדנאות כגון: הגנה עצמית ועצמאות, איפור והקשר לביטוי עצמי, דיון פמיניסטי סביב סרט הדיסני "אמיצה", מונופול של דמויות נשיות חזקות בהיסטוריה וקניית תכונות רלוונטיות ועוד. בכל פעילות יש מקום להעלאת רגשות או קשיים בנושא ואפשרות לקבל תמיכה בסביבה בטוחה, וכבר נראה כי הבנות מרגישות בהבדל.

כרמל השינשינית מספרת: "פתאום יש לבנות בכיתה יותר ביטחון וחיבור לעצמן.. פתאום הבנים הם אלה שמקנאים, כי הבנות במרכז...אני מאמינה שזה משפיע בצורה חיובית על כל תחומי חייהן."

הקבוצה מתקיימת בשיתוף פעולה עם מרכז אל הלב, יחידת הנוער של בקעה רבתי, וקרן שנטל קראי.

בקהילה בוחנת את האפשרות להרחיב את קבוצת העצמה נשית לשאר הקהילות בירושלים, לאור הצלחתה של הקבוצה.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
צרו איתנו קשר

בקהילה - משנים מציאות חברתית

(ע"ר 580394872)

 

רובע המדיה של JVP, דרך חברון 24,

ירושלים 9354212

 

טל. 02-6409803

פקס. 02-6749221

info@bakehila.org.il

מה המטרות שלנו?

אנו רוצים לצמצם פערים חברתיים וליצור ניעות חברתית באמצעות חיזוק היכולות הלימודיות של ילדים ובני נוער, ובאמצעות חיזוק הביטחון העצמי והאמונה ביכולתם. אנו פועלים בשיתוף פעולה עם הממסד על ליצור תהליך של הערבת אחריות למי שזה תפקידו.

 

שנת השירות

בכל שנה 50 מתנדבי שנת שירות מגיעים אלינו ומיישמים את תכנית הפעולה שלנו בשטח. שנת השירות מעצבת ומגבשת דור של מנהיגים חברתיים שימשיכו לשנות מציאות חברתית בישראל.

 

מי אנחנו?

בקהילה היא עמותה לשינוי מציאות חברתית, הפועלת בקרב קהילות מוחלשות וילדים בסיכון משנת 2002, במטרה לצמצם פערים חברתיים, וליצור ניידות חברתית באמצעות תכניות חינוך אינטגרטיביות, ובמקביל לטפח מנהיגות בחברה הישראלית.

 

מה אנחנו עושים?

אנו עובדים עם ילדים ועם בני נוער בשכונות, בתוך הכיתות בבתי הספר, מפעילים מרכזי למידה והעשרה המאריכים את יום הלימודים, פועלים במועדוני נוער ומדריכים קבוצות נוער בשכונות. אנו מערבים את משפחות הילדים בתהליך ומשתפים פעולה עם הממסד במקומי בכדי ליצור שינוי משמעותי לטווח הארוך.

  • Facebook - White Circle
  • YouTube - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle