להיות חכם, אך ענו

ראיון עם חן ביתן, מנהל כללי בחברת סייבר-ארק.

מאת: נמרוד דנישמן, בוגר בקהילה, 2009-10

ספטמבר 2015

כשחברת סייבר-ארק הונפקה לראשונה בבורסה, חן ביתן עמד שם מלא גאווה. מאז אותו יום המנייה רק המשיכה לעלות, ומנכ״ל סייבר-ארק ישראל החליט יחד עם צוות של מנהלים ועובדים בחברה, לתרום חלק נכבד מההכנסות מההנפקה לבקהילה. עכשיו עם הוצאת הדו״ח השנתי של העמותה, ביקשנו לשמוע ממנכ״ל החברה שגדל בשכונת גילה בירושלים למה החליטו בחברה לתמוך בבקהילה.

בקהילה פועלת ביום עם ילדים ובני נוער גם בשכונת גילה, השכונה שבה גדלת. אני חושב רוב הילדים שלנו לא מסתכלים קדימה ורואים את עצמם עומדים בראש חברה כל כך מצליחה.

״תראה, באופן כללי עד כיתה ז׳ לא הייתי מצטיין בלימודים. הייתי יחסית ילד שובב. ממש פרחח. בכיתה ז׳ כשידעתי שזה משהו שבאמת יכול להשפיע לי על החיים לטווח ארוך, עשיתי מאמץ ושיפרתי את היכולות שלי, ובסוף ח׳ כבר הייתי בין הילדים הכי טובים בכיתה. המטרה שלי הייתה להתקבל לתיכון אורט, שבזמנו היה הטיכון הטכנולוגי היחיד שמלמד מדעי המחשב.

״אני חושב שפשוט ההורים שלי עשו איתנו עבודה מאוד טובה. היינו שלושה אחים בנים, העברנו בגדים מאחד לשני, למרות שכבר היו מותגים והיה ליוויס וכל מה שנחשב לסמל סטאטוס. אנחנו לא התביישנו להעביר בגדים. זה פחות חשוב לנו. ידענו שאם נהיה בני אדם איכותיים אנשים יאהבו אותנו גם בלי קשר למותגים שאנחנו לובשים. אני מסתכל היום על משפחות שלא מצליחות לגמור את החודש, ואני רואה לא מעט מקרים שגם כשיש קצת כסף, אנשים לא כל כך יודעים איך להשתמש בו. הם רוצים שהילד ירגיש חלק מהמעמד היותר גבוה, והם נתפסים לסממן של המעמד היותר גבוה ולא למהות של המעמד היותר גבוה״.

אז בתור ילד שגדל במציאות חיים דומה למציאות החיים של הילדים שאנחנו עובדים איתם, מה אתה יכול להגיד מהנסיון שלך לילד בשכונה?

״קודם כל תאמין בעצמך. זה הרבה מאוד תלוי בך, וכשתבין את זה - השמיים הם הגבול. יש הרבה דוגמאות של ילדים שגדלו בשכונות קשות והצליחו, נכון, זה יותר קשה, אבל הקושי יכול להיות אתגר שבמאמץ תעבור אותו וכשתעבור אותו כל החיים יראו פתאום קלים. כשאתה עובד קשה כילד ויודע שאתה יכול לשלוט בזה הקשיים בהמשך החיים נראים שטויות. הייתי רוצה שילד כזה יסתכל קדימה לעתיד שלו ויגיד לעצמו: ׳לא הסביבה שלי תקבע לי מה אני אהיה. אף אחד לא יגיד לי אם אני מוצלח. אני יודע שאני מוצלח״.


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
צרו איתנו קשר

בקהילה - משנים מציאות חברתית

(ע"ר 580394872)

 

רובע המדיה של JVP, דרך חברון 24,

ירושלים 9354212

 

טל. 02-6409803

פקס. 02-6749221

info@bakehila.org.il

מה המטרות שלנו?

אנו רוצים לצמצם פערים חברתיים וליצור ניעות חברתית באמצעות חיזוק היכולות הלימודיות של ילדים ובני נוער, ובאמצעות חיזוק הביטחון העצמי והאמונה ביכולתם. אנו פועלים בשיתוף פעולה עם הממסד על ליצור תהליך של הערבת אחריות למי שזה תפקידו.

 

שנת השירות

בכל שנה 50 מתנדבי שנת שירות מגיעים אלינו ומיישמים את תכנית הפעולה שלנו בשטח. שנת השירות מעצבת ומגבשת דור של מנהיגים חברתיים שימשיכו לשנות מציאות חברתית בישראל.

 

מי אנחנו?

בקהילה היא עמותה לשינוי מציאות חברתית, הפועלת בקרב קהילות מוחלשות וילדים בסיכון משנת 2002, במטרה לצמצם פערים חברתיים, וליצור ניידות חברתית באמצעות תכניות חינוך אינטגרטיביות, ובמקביל לטפח מנהיגות בחברה הישראלית.

 

מה אנחנו עושים?

אנו עובדים עם ילדים ועם בני נוער בשכונות, בתוך הכיתות בבתי הספר, מפעילים מרכזי למידה והעשרה המאריכים את יום הלימודים, פועלים במועדוני נוער ומדריכים קבוצות נוער בשכונות. אנו מערבים את משפחות הילדים בתהליך ומשתפים פעולה עם הממסד במקומי בכדי ליצור שינוי משמעותי לטווח הארוך.

  • Facebook - White Circle
  • YouTube - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle