להיות חכם, אך ענו

ראיון עם חן ביתן, מנהל כללי בחברת סייבר-ארק.

מאת: נמרוד דנישמן, בוגר בקהילה, 2009-10

ספטמבר 2015

כשחברת סייבר-ארק הונפקה לראשונה בבורסה, חן ביתן עמד שם מלא גאווה. מאז אותו יום המנייה רק המשיכה לעלות, ומנכ״ל סייבר-ארק ישראל החליט יחד עם צוות של מנהלים ועובדים בחברה, לתרום חלק נכבד מההכנסות מההנפקה לבקהילה. עכשיו עם הוצאת הדו״ח השנתי של העמותה, ביקשנו לשמוע ממנכ״ל החברה שגדל בשכונת גילה בירושלים למה החליטו בחברה לתמוך בבקהילה.

בקהילה פועלת ביום עם ילדים ובני נוער גם בשכונת גילה, השכונה שבה גדלת. אני חושב רוב הילדים שלנו לא מסתכלים קדימה ורואים את עצמם עומדים בראש חברה כל כך מצליחה.

״תראה, באופן כללי עד כיתה ז׳ לא הייתי מצטיין בלימודים. הייתי יחסית ילד שובב. ממש פרחח. בכיתה ז׳ כשידעתי שזה משהו שבאמת יכול להשפיע לי על החיים לטווח ארוך, עשיתי מאמץ ושיפרתי את היכולות שלי, ובסוף ח׳ כבר הייתי בין הילדים הכי טובים בכיתה. המטרה שלי הייתה להתקבל לתיכון אורט, שבזמנו היה הטיכון הטכנולוגי היחיד שמלמד מדעי המחשב.

״אני חושב שפשוט ההורים שלי עשו איתנו עבודה מאוד טובה. היינו שלושה אחים בנים, העברנו בגדים מאחד לשני, למרות שכבר היו מותגים והיה ליוויס וכל מה שנחשב לסמל סטאטוס. אנחנו לא התביישנו להעביר בגדים. זה פחות חשוב לנו. ידענו שאם נהיה בני אדם איכותיים אנשים יאהבו אותנו גם בלי קשר למותגים שאנחנו לובשים. אני מסתכל היום על משפחות שלא מצליחות לגמור את החודש, ואני רואה לא מעט מקרים שגם כשיש קצת כסף, אנשים לא כל כך יודעים איך להשתמש בו. הם רוצים שהילד ירגיש חלק מהמעמד היותר גבוה, והם נתפסים לסממן של המעמד היותר גבוה ולא למהות של המעמד היותר גבוה״.

אז בתור ילד שגדל במציאות חיים דומה למציאות החיים של הילדים שאנחנו עובדים איתם, מה אתה יכול להגיד מהנסיון שלך לילד בשכונה?

״קודם כל תאמין בעצמך. זה הרבה מאוד תלוי בך, וכשתבין את זה - השמיים הם הגבול. יש הרבה דוגמאות של ילדים שגדלו בשכונות קשות והצליחו, נכון, זה יותר קשה, אבל הקושי יכול להיות אתגר שבמאמץ תעבור אותו וכשתעבור אותו כל החיים יראו פתאום קלים. כשאתה עובד קשה כילד ויודע שאתה יכול לשלוט בזה הקשיים בהמשך החיים נראים שטויות. הייתי רוצה שילד כזה יסתכל קדימה לעתיד שלו ויגיד לעצמו: ׳לא הסביבה שלי תקבע לי מה אני אהיה. אף אחד לא יגיד לי אם אני מוצלח. אני יודע שאני מוצלח״.


Featured Posts
Recent Posts