צרו איתנו קשר

בקהילה - משנים מציאות חברתית

(ע"ר 580394872)

 

רובע המדיה של JVP, דרך חברון 24,

ירושלים 9354212

 

טל. 02-6409803

פקס. 02-6749221

info@bakehila.org.il

  • Facebook - White Circle
  • YouTube - White Circle
  • Twitter - White Circle
  • Instagram - White Circle
מה המטרות שלנו?

אנו רוצים לצמצם פערים חברתיים וליצור ניעות חברתית באמצעות חיזוק היכולות הלימודיות של ילדים ובני נוער, ובאמצעות חיזוק הביטחון העצמי והאמונה ביכולתם. אנו פועלים בשיתוף פעולה עם הממסד על ליצור תהליך של הערבת אחריות למי שזה תפקידו.

 

שנת השירות

בכל שנה 50 מתנדבי שנת שירות מגיעים אלינו ומיישמים את תכנית הפעולה שלנו בשטח. שנת השירות מעצבת ומגבשת דור של מנהיגים חברתיים שימשיכו לשנות מציאות חברתית בישראל.

 

מי אנחנו?

בקהילה היא עמותה לשינוי מציאות חברתית, הפועלת בקרב קהילות מוחלשות וילדים בסיכון משנת 2002, במטרה לצמצם פערים חברתיים, וליצור ניידות חברתית באמצעות תכניות חינוך אינטגרטיביות, ובמקביל לטפח מנהיגות בחברה הישראלית.

 

מה אנחנו עושים?

אנו עובדים עם ילדים ועם בני נוער בשכונות, בתוך הכיתות בבתי הספר, מפעילים מרכזי למידה והעשרה המאריכים את יום הלימודים, פועלים במועדוני נוער ומדריכים קבוצות נוער בשכונות. אנו מערבים את משפחות הילדים בתהליך ומשתפים פעולה עם הממסד במקומי בכדי ליצור שינוי משמעותי לטווח הארוך.

"החברה הישראלית צריכה מנהיגים חברתיים בדיוק כמו שהיא צריכה מפקדים בצבא״. - ד"ר אראל מרגלית, מייסד עמותת בקהילה

השינשינים שלנו הם המוציאים לפועל של החזון והתורה של בקהילה בשטח.

בכל שנה אנו מקבלים 50 מתנדבי שנת שירות (שינשינים) שדוחים את השירות הצבאי שלהם בשנה במטרה לתת את זמן לחברה. הם מחולקים לשכונות בהן אנו פועלים, ועובדים ביחד כדי לממש את מטרותינו בשכונות.

השינשינים מתנסים בחיים הקבוציים-שיתופיים, מנהלים משק בית משותף ואף תקציב משותף.

אנו רואים בשנת השירות שנה מעצימה ומעצבת, אך רק שנה ראשונה מתוך תהליך חיים ארוך בו בחרו השינשינים: להיות אנשי חברה. אנו מציעים להם שלל תכניות המשך לאחר שנת השירות.

בית המדרש למעורבות חברתית

בכל יום שלישי השינשינים מפסיקים ליום אחד את העבודה ומגיעים ליום שלם של לימוד והעשרה בבית אבי חי שבמרכז ירושלים. הלימוד עוטף וכולל נושאים כמו החברה הישראלית, סוגיות בירושלים, כלכלה, חברה, מחשבה יהודית, פילוסופיה אומנות ועוד.

עבודה עם ילדים ועם בני נוער

בשכונה השינשינים מתחלקים לצוותי עבודה הפועלים יחד בבתי הספר בבקרים ובמרכזי למידה והעשרה אחר הצהריים. בנוסף השינשינים עושים חונכויות אישיות לילדים, יוצרים אירועים קהילתיים ובונים פרויקטים אישיים בשכונות.

 

קראו עוד על העבודה עם ילדים ובני נוער >>

קראו עוד על העבודה בקהילות >>

הקומונה

גרעין השינשינים מתחלק ל-4 קומונות הממוקמות בקהילות בהן אנו פועלים.

הקומונה מנהלת את כל משק הבית בעצמה: החל מתקציב חודשי, קניות, ניקיונות ותחזוקה שוטפת. מבחינת השינשינים מדובר באתגר משמעותי, שכן לרובם ככולם זאת הפעם הראשונה שהם מתמודדים עם מגורים עצמאיים בדירה בעיר.

 

הכשרה מקצועית

שנת השירות מתחילה בסמינר הכשרה לשינשינים, הכולל תכנים מגוונים בנושאים הנוגעים לעבודה בקהילות הירושלמיות. בסמינר מתהווה הקשר הראשוני בתוך הקומונות, בליווי צמוד של הרכזים, ואף ניתנים בו כלים מעשיים לעבודה עם הילדים ובני הנוער. באמצע השנה מתקיים סמינר אמצע המתמקד בעיקר בכלים מקצועיים לשיפור העבודה בשכונות.

כמו כן, לאורך כל השנה מתקיימות הכשרות והשתלמויות לשינישנים בנושאים הרלוונטים לחלק הספציפי של השנה.

ליווי ותמיכה

בקהילה מלווה את השינשינים שלה ליווי מקצועי לאורך כל השנה. לכל קומונה רכז קומונה האחראי על ליווי רגשי ומקצועי: אחד על אחד, בצוותי העבודה ובדינימקיה הקבוצתית של חברי הקומונה. בבתי הספר מלווה אותם רכזת תכנית אמ״ץ-בקהילה, במרכזי הלמידה וההעשרה רכזי מרכז, ובעבודה עם בני-הנוער מנהל תחום הנוער בשכונה. מעל כל הרכזים עובד מנהל התכניות בשכונה מטעם בקהילה, שגם הוא נמצא בקשר הדוק עם השינשינים.